^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Mechanicznych

im. Stanisława Staszica w Krośnie

Who's Online

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

   
  01.08.2021 Ferienhaus Ostsee

"Mechanik w Europie II" , projekt nr POWERVET-2017-1-PL01-KA102-038026

Zagraniczne praktyki uczniów „Mechanika”

03Już niebawem bo około północy z soboty na niedzielę (24-25 lutego 2018r.) 18 uczniów „Mechanika” wyjeżdża do Austrii na miesięczne praktyki zagraniczne w ramach projektu pn. „Mechanik w Europie II” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla wszystkich uczestników projekt jest całkowicie bezpłatny, a uczniowie mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie ubezpieczenie, dojazd na miejsce docelowe oraz wsparcie opiekuna (nauczyciela ze strony szkoły). Dodatkowo każdy z nich otrzyma kieszonkowe, które może przeznaczyć na własne wydatki.

W ciągu wielotygodniowych przygotowań uczestników projektu, uczniowie odbyli kurs kulturalno-językowy na którym szlifowali słownictwo branżowe, poznawali kulturę lokalnej społeczności w obcym kraju, odgrywali scenki językowo-branżowe oraz równie użyteczne scenki z życia codziennego.Wśród wszystkich uczestników zakwalifikowanych do projektu w drodze kilkuetapowej rekrutacji zakwalifikowało się 11 uczniów z zawodu technik mechatronik oraz 7 z zawodu technik pojazdów samochodowych. Docelowymi miejscami praktyk są renomowane salony samochodowe BMW, Porsche, Audi, Opel, Mazda, Volvo, w których znajduje się serwis samochodowy oraz typowe firmy nowoczesnych technologii.

 

Końcowym etapem przygotowania uczestników było spotkanie ze specjalistą do spraw BHP oraz szkolnym pedagogiem. Na spotkaniu przypomniano uczniom ogólne zasady bhp na stanowisku pracy, przećwiczono zasady udzielania pierwszej pomocy jak również przedstawiono instruktaż bhp na poszczególnych stanowiskach pracy związanych z branżą w której kształcą się wyjeżdżający uczniowie. Nie zabrakło również użytecznych informacji związanych z ważnymi numerami alarmowymi, metodami i sposobami rozwiązywania konfliktów, technik negocjacji oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Nasza rola przygotowania uczniów do wyjazdu zakończyła się, teraz już tylko będziemy monitorować ich w trakcie zmagań z nową rzeczywistością odnalezienia się w realnym obcojęzycznym środowisku pracy. Życzymy wszystkim uczestnikom projektu zdobycia nowych doświadczeń zawodowych oraz personalnych.